Düzenli Sex Neden Önemli ?

Cinselliğin insan sağlığına yararları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra düzenli olarak sürekli yaşanan ilişkinin yararları ise çok daha fazladır. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin düzenli cinsellik yaşayarak bu sorundan büyük ölçüde kurtulduğu ortaya çıkmıştır. Cinsel hayatta elde edilen haz sayesinde birçok sağlık sorunu ortadan kalkabilmektedir. Bunların başında stres ve kaygı gelmektedir. Psikolojik olarak rahatlamayı sağlayan ve stres ya da kaygılarınızdan uzaklaşmanızı sağlayan düzenli cinsel ilişkinin yararları elbette bununla sınırlı değil.

Tansiyon ve nabza iyi geliyor

Düzenli cinsel hayatın tansiyon ve nabza iyi geldiği görülmüştür. Bağışıklık sisteminin güçlü olması elbette yenilen yiyeceklere bağladır. Fakat düzenli bir cinsel ilişkinin bağışıklık sistemine de olumlu etkisi olduğu belirtilmektedir. Düzenli cinsel birliktelik aerobik egzersiz gibi düşünebilir. Düzenli olarak egzersiz yapmış kadar olursunuz. Bu durumda fiziksel sağlığınızda olumlu etkilenmiş olacaktır. Tansiyon ve nabız dengelenecek ve kilo problemlerinden de kısa sürede kurtulacaksınız.

Göğüs ağrısını mutlaka önemseyin

Düzenli ilişkinin yararlarını saymakla bitirmek mümkün değil. Cinsel birlikteliğinizde mutlu olabilir ve bunu düzenli periyotlarla devam ettirebilirseniz göğüs ağrıları, nefes darlığı ve astım gibi rahatsızlıklara da ilaç etkisi yaratmaktadır. Kalp damar rahatsızlıklarına iyi gelmekte olan cinsel ilişkinin kalp krizi riskini de ortadan kaldırma konusunda büyük etkisi olduğu söylenmektedir.

Düzenli yürüyüş ya da egzersiz yapmayanların cinsel ilişki sayesinde egzersiz yapmış kadar olacağı gibi yaşadığı ve aldığı haz sayesinde ruhsal olarakta rahatlayacağı ve kalp, göğüs hastalıklarını ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir.

Kalp Hastaları Dikkat!

Makalemizde düzenli cinsel ilişkinin yararlarını saydığımız gibi kalp hastalarının cinsel hayatlarında daha dikkatli olması gerektiği söylenmektedir. Eğer kalp damar sorunu düşük risk grubunda bulunuyorsa herhangi bir sorun teşkil etmeyecek ve cinsel ilişkilerinde kısıtlama olmayacaktır. Ancak efor testlerinde ve ekg bulguları normalden oldukça kötüyse ve kalp krizi riski varsa cinsel birlikteliklerde mutlaka gerekli önlemler alınmalı ve aşırı heyecanla, kendini ilişki sırasında fazla yorma gibi etkilere dikkat edilmelidir. Özellikle kalp krizi geçirmiş olan ve by-pass olan kişilerin cinsellik yaşarken çok daha dikkatli olması gerekmektedir.