Adet Dönemi İlişkiye Girmek ?

Kadınlar için her ay birkaç gün yaşanan adet dönemi boyunca partneri tarafından ilişki isteğini yanıtlamak ve cinsel birliktelik yaşamak doğru mu? Sorusunu sizler için araştırdık. Toplumumuzda kimi kişiler tarafından adet döneminde ilişkiye girmenin doğru olmadığı düşünülürken kimi kişiler adet döneminde ilişkiye girmenin zararsız olduğunu düşünmektedir. Peki gerçekten adet döneminde ilişki yaşamak sakıncalı mı? şimdi hep birlikte bunu görelim.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda adet dönemin olan bir kadın dilediği gibi ilişkiye girebilir. Bu herhangi bir risk taşımıyor. Kadınlar kendilerini adet döneminde kirli hissettiklerinden adet dönemin ilişkiye girilmemesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak uzmanlar bunun herhangi bir zararı olmadığını ve adet süresince de cinsel ilişki yaşanabileceğini belirtmektedir.

Tıp görüşleri kadınların adet dönemlerinde erkeklerle birlikte olmalarında herhangi bir sağlık açısından sakınca görmemektedir. Tersine adet süresince yapılan seksin adet sancılarına iyi geldiği ve bu dönemi atlatma konusunda yardımcı olacağı söylenmektedir. Kadınlar tarafından orgazm sırasında salgılanmakta olan endorfinin salgısı doğal bir ağrı kesiciden çok daha etkili olacağı ve mutluluk hormanlarının bu dönemi daha iyi geçirmelerini sağlayacağını düşündürmektedir.

Adet süresince yine de sert bir ilişkiden uzak durulmalı ve daha sakin bir cinsel birliktelik seçilmelidir. Adet döneminde hamile kalma olasılığı çok daha fazla olmakta ve bu dönemde korunmanın önemi bir kat daha artmaktadır. Cinsel yollarla bulaşabilecek hastalıklara karşı prezervatif kullanmak her ihtimale karşı çok daha güvenli olacağı gibi adet döneminde de işe yarayacaktır. Ayrıca dilerseniz duşta birliktelik yaşayarak adet süresince daha güvenli ve temiz bir ilişki yaşamış olursunuz. Sonuç olarak adet olan bir kadın gönül rahatlığıyla cinsel ilişkiye girebilir. Ancak içinize sinmeyen bir durum söz konusu olursa prezarvatif kullanmanı bu süreci daha güvenli atlatmanız için yeterli olacaktır. Bunun dışında adet döneminde ilişki yaşamanın zarardan çok yararı bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.